2013. július 18., csütörtök

Kutatási téma


Kutatásaim és doktori disszertációm során a talaj-növény-légkör rendszer modellezésének léptékfüggő problémáit vizsgálom. A témával 2009. szeptember 1. óta foglalkozom, a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézetében, Dr. Fodor Nándor tudományos főmunkatárs témavezetésével. A talaj hidrológiai tulajdonságainak vizsgálatai során együttműködtem a Szlovák és Lengyel Tudományos Akadémia kutatóival, mely során szakmai ismereteim bővültek és elmélyültek.


Témaválasztásom indokolja, hogy a tudományos megismerés folyamatában a modelleknek fontos szerepet töltenek be. Bármelyik modellt is vesszük alapul, az a vizsgált rendszer legfontosabb elemeinek és összefüggéseinek egy leegyszerűsített formája. A talaj-növény-légkör rendszer folyamatainak modellezése nagyon bonyolult, amelyet ráadásul az emberi tevékenység is befolyásol, így matematikai eszközökkel még nehezebb a leírása. A modellezés fő célja az, hogy olyan kérdésekre kapjunk választ, melyek megválaszolásához bonyolult, időigényes, drága vagy egyes részleteiben meg sem valósítható vizsgálat szükséges.
A talajban lejátszódó folyamatok közül alighanem a víz mozgása a legfontosabb, mivel befolyásolja többek között a tápelemek eloszlását, valamint felvehetőségüket a növények számára. A két legfontosabb jellemző, ami a víz mozgását a talajban meghatározza a víztartó képesség és a vízvezető képesség függvény.
A növényi fejlődést és a betakarításkor várható termés mennyiségét döntően befolyásolják a meteorológiai körülmények (csapadék, hőmérséklet, páratartalom, napsugárzás mennyisége), a talajhőmérséklet, a talajnedvesség és ezek tér-és időbeli eloszlása. Így ezen befolyásoló tényezők folyamatos mérése és modellezése elengedhetetlen, melyek segítségével a növénytermesztési szimulációs modellek fejlesztése is elvégezhető.
            Munkám során kutatott talaj-növény-légkör rendszer léptékfüggő problémáinak vizsgálata kiterjed a tér-és időlépték problémakörére is. Ehhez a 4Mx szimulációs növénytermesztési modellt és a HYDRUS-1D hidrológiai modellt alkalmazom. A léptékfüggés vizsgálata azért jelentős, mivel a bemenő adatok tér-és időléptékét megváltoztatva akár nagyságrendnyi eltérést is kaphatunk az eredményekben. A léptékfüggés problémaköre nem csupán a talajtanban jelentkezik, hanem minden természet- és környezettudományokkal (környezetvédelem, geológia, meteorológia, stb.) foglalkozó szakterületeken jelenős hibaforrásnak mondható.
A hidrológiai- és a növénytermesztési rendszermodellek egyik fontos bemenő paramétere a vízzel telített talaj vízvezető képessége (Ks), mely a talajok egyik legnagyobb térbeli variabilitással rendelkező paramétere, ezért célszerű a modellezendő talajon az általunk mért értéket használni.
A talaj vízgazdálkodási tulajdonságainak kutatásán kívül a talajhőmérséklet és a meteorológiai adatok (globális besugárzás, csapadék, hőmérséklet, stb.) tér- és időbeli változásainak vizsgálata is fontos részét képezi a munkámnak. 

A tudomány állása:


 A tudományos megismerés szempontjából a modellezés dinamikusan fejlődik, legyen szó hidrológiai vagy növénytermesztési modellekről. Széleskörű elterjedésüket indokolja, hogy bonyolult, időigényes, drága vagy egyes részleteiben meg sem valósítható vizsgálatokat helyettesíthet. A szükséges bemenő adatok és paraméterek mérésére világszerte több módszert dolgoztak ki, pl. a hidraulikus vezetőképesség mérésére. Nemzetközileg nagyon elterjedt módszer, a talajok vízvezető képességének meghatározása Mini Disk Infiltrometer-rel, mely könnyen kivitelezhető, de hazánkban alig ismert.
A talaj vízgazdálkodását alapvetően meghatározza a beszivárgó víz mennyisége, azonban egyes talajok esetében víztaszítást lehet kimutatni. Ezeknél a talajoknál a felszínre hulló csapadék elfolyik, vagy vízfilm formájában összegyűlik és néhány perces késedelemmel indul meg a talajba szivárgás. A talajok víztaszításának vizsgálatára a WDPT (Water Drop Penetration Time) módszerrel nemzetközileg egyre többen foglalkoznak, míg hazánkban ezek az egyszerű és könnyen kivitelezhető mérések még nem ismertek.
 

2013. július 10., szerda

A kutatás támogatója

„This research was realized in the frames of TÁMOP 4.2.4. A/2-11-1-2012-0001 „National Excellence Program – Elaborating and operating an inland student and researcher personal support system convergence program” The project was subsidized by the European Union and co-financed by the European Social Found.”
 „A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával a TÁMOP 4.2.4. A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgató, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósult meg”.