2014. február 28., péntek

Használt terepi mérőműszerek előnyei és hátrányai



 Mivel a talaj telítési vízvezető képessége fontos és meghatározó bemenő paramétere a hidrológiai modelleknek - mely értékére igen érzékeny a modell - ezért célszerű a vizsgált talajra jellemző érték alkalmazása. Azonban nem mindegy, hogy milyen módszerrel határozzuk meg. 

Ezen bejegyzésemben összegzem az ismertebb és elterjedtebb terepi Ks mérő eljárások előnyeit és hátrányait azért, hogy a megkönnyítsem a leendő felhasználók döntését.


 A Tension Disc Infiltrométer módszer hátránya, hogy a mérőműszer költséges, nehezen kezelhető, szeles időben nehéz biztosítani a beszivárgási felület állandóságát, továbbá a mérési terület előkészítése, szintezése is precíz munkát igényel. Előnye, hogy viszonylag nagy felületen méri a Kfs-t és világszerte elterjedt mérőberendezés.

 Dr. Rajkai Kálmán a Tension Disc Infiltrométer alkalmazása közben Szurdokpüspökiben. Háttérben Mini Disk Infiltorméter. (Saját felvétel)



Guelph permeaméter előnye, hogy a mérés könnyen kivitelezhető, nem kíván terepi előkészítést. 15-75 cm-es mélységtartományban mérhetünk telítés közeli hidraulikus vezetőképesség értékeket, de a furat mélyítésével, illetve a szár meghosszabbításával akár több méteres mélységbe is lehatolhatunk és mérhetünk. Hátránya viszont, hogy igen költséges berendezés. 

 A Guelph permeaméter feltöltése Őrbottyánban. A feltöltést Dr. Fodor Nándor végzi. (Saját felvétel)


A Mini Disk Infiltrométer előnye, hogy olcsó, könnyen kezelhető, kis mérete miatt egy méréshez mintegy 135 cm3 víz elegendő. Továbbá Hunter és munkatársai bizonyították, hogy a Mini Disk Infiltorméterrel mért vízvezető képesség értékek szignifikánsan nem különböznek a világszerte ismert és alkalmazott Tension Disc Infiltrométerrel kapott eredményektől, illetve, hogy víztaszító talajok esetében is alkalmazható.  Fodor és munkatársai szerint az MDI módszer gyengesége, hogy a kiértékeléshez szükség van a talaj mért víztartóképesség-értékeire illesztett van Genuchten-féle víztartóképesség-függvény (van Genuchten, 1980) α és n paramétereinek értékére.


 Mérési terület előkészítése Mini Disk Infiltrométeres méréshez. Sekule, Szlovákia. Előkészítést végzi: Dr. Tomás Orfánus és Sándor Renáta.



Mérés Mini Disk Infiltrométerrel Sekule-ben. Mérést végzi: Dr. Tomás Orfánus. (Saját felvétel)



2014. február 7., péntek

Doktori értekezés és tézisek

Örömmel tájékoztatom a blog oldalam kedves látogatóját, hogy az A2-JÁDJ-12-0001: Talaj-növény-légkör rendszer anyagforgalmi modellparamétereinek léptékfüggő meghatározása című pályázat keretében elkészült a doktori értekezésem, mely a Nemzeti Kiválóság Program című kiemelt projekt keretében zajlott az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Az alábbi linkre kattintva megtekinthető a teljes Ph.D. értekezés és a hozzá kapcsolódó magyar és angol nyelvű tézisek:

Doktori értekezés és tézisek